Bilinçli Nefes Çalışması

Anasayfa Bilinçli Nefes Çalışması

Bilinçli Nefes Çalışmasının Faydaları ve Pratik bir Nefes Çalışması

Sevgili Dostlar, 2020 i olabilecek en verimli, en mutlu şekilde geçirmek için çeşitli yöntemleri incelediğimiz yazılara devam ediyoruz. Şimdiye dek meditasyona eğildik, içimizdeki bilgeliği dinlemek konusunda bilgiler aldık ve bugün çok önemli bir başka yönteme geçiyoruz: NEFES!
Nefesin önemi hakkında ne kadar konuşsak yeterli olmayabilir. Nefes bize sadece hayat taşımaz, nefes aynı zamanda oksijene yüklenmiş bilgi kodlarını almamızı sağlar, bizi sakinleştirir, yeni fikirler keşfetmemize ya da olanları anlamlandırmamıza yardımcı olur ve sağlıklı bir yaşam için şarttır. Nefes çalışmasını günlük hayatınızın bir parçası yapmaya sizleri ikna etmek için aşağıda nefesin bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarını çeşitli kaynaklardan derledim:

 1. Endişe, panik ve anksieteyi azaltır: Pek çoğumuz sürekli olarak orta-düşük dereceli gerilim altında yaşıyoruz ve hızlı ve yüzeysel nefes alıyoruz. Derin ve bilinçli nefes almak, parasempatik sinir sisteminizi çalıştırır ve buna cevap olarak doğal rahatlama gelir. Endişelerinizi azaltmak için daha yavaş, daha derin ve daha bilinçli nefes alıp vermeyi deneyin.
 2. Zihninizde berraklık sağlar, odaklanmayı kolaylaştırır: Yavaş ve bilinçli nefes beyine oksijen sağlar. Bundan sonra büyük bir karar alacağınız zaman, yavaş, derin ve bilinçli nefes almayı ve vermeyi deneyin. Nefesle gelen netliği hissedin. Önünüzdeki konuya çok daha açık ve berrak niyetlerle odaklandığınızı göreceksiniz.
 3. Ruh halinizi yükseltir: Eski Şamanik ve Pranayama öğretmenleri nefes çalışmalarıyla bilincin yüksek seviyelerine ulaşırlardı. Gün boyunca nefesinizin farkına vararak ve zaman zaman kontrol edip, derin, yavaş ve bilinçli nefeslerle tutarlı bir şekilde hem moralinizi hem de ruh halinizi yüksek seviyelerde tutabilirsiniz.
 4. Sağlıklı hücrelerinizi besler:1931 Nobel Tıp Ödülü Otto Warburg’a verilmişti. Warburg, kanserli hücrelerin yüksek oksijenli ortamlarda yaşayamadığını keşfetmişti. Derin nefes için hastalanmayı beklemeyin. Sağlıklı hücrelerinize olan şükranınızı bol oksijen alarak gösterin.
 5. Cildinizi canlandırır: Derin, yavaş ve bilinçli nefes cilde giden kan akımını hızlandırır ve cildiniz çok daha canlı, taze ve ışıltılı bir hale bürünür.
 6. Sindirimi destekler: Rahat bir beden, organların sağlıklı çalışmasını sağlar. Bedenimizin yönetmediğimiz sistematik aktivitelerini desteklemek için sağlıklı organ fonksiyonlarına ihtiyacımız var. Nefes, sindirme, özümseme, emilme ve arındırmayı daha etkili bir şekilde yapılmasına yardımcı olur.
 7. Aşermeleri engeller: Derin, bilinçli nefes, dış maddelere olan isteğinizi azaltır. Bir dahaki sefere canınız şekerli besinler, şekerli veya kimyasal içeren içecekler ya da sigara istediğinde üç bilinçli nefes alıp verin ve gerçekten o şeylerin yan etkisini isteyip istemediğinizi kendinize sorun. İçinizdeki gücü hissedin.
 8. Kan basıncını ayarlar: Derin, yavaş ve uzun nefesler kalp kasına bütünüyle oksijen sağlar. Böylece kalp atışlarınız yavaşlar ve tansiyonunuz dengelenir.
 9. Uykuya yardım eder: Derin nefesler Epifizi uyarır. Epifizin dengeli bir şekilde hormon salgılaması ise uyku şablonlarımızı etkiler, böylece dinlendirici, derin ve sağlıklı bir uyku çekmenize yardımcı olur.
 10. Ruhani faydalar: Nefesin günümüz bilim insanlarınca incelenmemiş ancak benim kendimde ve çalışmalarımda gözlemlediğim, pek çok nefes eğitmeninin de üzerinde durduğu sayısız yararları var. Nefes, özellikle istenmeyen davranış şablonlarının çözülmesinde, negatif anı, duygusal bağ ve inançların salıverilmesinde ve boyutlar arası bilinç yolculuğunda vazgeçilmez bir araçtır. Derin nefes bize bilmediğimiz dünyaların kapılarını açar, aydınlanmaları sağlar, yükselişimize yardımcı olur ve işin kısası bizi MUTLU eder!

Pratik bir nefes çalışması:

Bu çalışmayı denemenizi ve günlük alışkanlık haline getirmenizi öneririm:

 • Önce ciğerlerinizdeki bütün havayı dışarıya atın. Karın kaslarınızı da kullanarak havayı ittirin, ciğerlerinizi sıkıştırın, içeride hiç hava kalmayıncaya bunu yapın. Gidebileceğinizi düşündüğünüzden çok daha ileri gidin. İçeride gerçekten hiç hava kalmasın.
 • Şimdi burnunuzdan dörde kadar sayarak önce karnınızı (ciğerleri değil) genişleterek derin bir nefes alın.
 • Nefesinizi tutun ve yediye kadar sayın.
 • Şimdi nefesinizi ağzınızdan ağır, ağır sekize kadar sayarak verin. Nefes verişinizi kontrol edin.

Bu nefes çalışmasının faydalarını mutlaka hissedeceksiniz ve zamanla kolaylaştığını göreceksiniz. İlk birkaç seferinde özellikle nefes verme, istemsiz bir hareket olduğu için sekizde değil de altıda bitebilir. Ama sonra ciğerleriniz ve kaslarınız buna alışacak. Bu nefesi gün içinde tekrarladığınızda hayatınızın her yönünde gelişmeler olduğunu fark edeceksiniz.

Yukarıdaki pratik nefes çalışmasının dışında, nefes eğitmenleri ile de çalışmanın kendinizi tanıma yolunda çok ama çok faydalı bir yöntem olduğunu söylemek istiyorum. Bulunduğunuz şehirdeki nefes kurslarına bir bakın, eğer böyle bir eğitim bulamazsanız, ilgili kitaplarla çalışın. Hayatınıza yeni bir “nefes” girecek.

0 Paylaşımlar